Women's Swimming


Recap

Niagara University Hy-Tek's MEET MANAGER 4:49 PM 11/10/2012 Page 1
NU vs Siena Colgate - 11/10/2012
 
Results
Event 1 Women 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
 
1 COLG-AD B 4:02.59
29.70 1:00.98 32.29 1:08.90
26.81 58.44 26.11 54.27
2 SC-MR A 4:08.20
1) Canavan, Katherine A 19 2) Bjornberg, Kaela M 21
3) York, Amanda S 18 4) Love, Shannon R 19
30.72 1:03.41 33.14 1:09.90
27.74 1:01.34 25.46 53.55
3 NIAG-NI A 4:08.28
1) Bulmahn, Julia C 21 2) Pullano, Emma
3) Parsons, Renee E 21 4) Kettrick, Aubrey 21
30.23 1:01.56 32.77 1:11.47
29.17 1:02.28 25.10 52.97
4 COLG-AD A 4:09.73
30.65 1:03.66 31.68 1:07.34
28.49 1:03.65 25.75 55.08
5 SC-MR B 4:23.02
1) Podczerwinski, Amanda L 19 2) Daly, Lauren B 18
3) Zeffiro, Val A 17 4) Tricarico, Dana M 20
31.59 1:04.56 33.94 1:13.18
29.88 1:15.36 19.11 49.92
6 NIAG-NI B 4:25.44
1) Ward, Kelsey 2) Crane, Erica 20
3) O'Laughlin, Chelsea 20 4) Curran, Clare
31.78 1:05.68 32.87 1:13.80
30.84 1:08.11 27.60 57.85
7 NIAG-NI C x4:42.51
1) Ronald, Shannon 2) McMahon, Grace
3) Marcin, Megan M 21 4) Reedy, Kristina
34.61 1:13.25 37.73 1:20.60
30.73 1:07.94 28.89 1:00.72
Event 2 Men 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
 
1 NIAG-NI A 3:37.88
1) Baxter, Shane 2) Roycroft, Carl
3) Sawma, Brian 21 4) Ebert, Eric
24.97 52.61 28.00 1:00.91
25.48 55.51 22.96 48.85
2 COLG-AD A 3:56.16
28.33 58.23 30.26 1:06.08
26.16 56.80 26.12 55.05
3 NIAG-NI B 4:08.33
1) Ames, Andrew 2) Devlin, Austin
3) Ash, Bradley 19 4) Zehr, Nick B 21
28.79 1:01.08 31.74 1:11.26
26.64 58.23 26.87 57.76
Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Sagasta, Lindsey M 17 COLG-AD 10:29.47
28.20 30.64 31.42 31.79
31.72 31.55 31.61 31.60
31.75 31.82 31.80 31.89
32.02 32.06 31.76 31.85
31.74 31.76 31.69 30.80
 
2 Marynowski, Ryan M 21 COLG-AD 10:45.86
30.12 32.22 32.87 33.07
32.25 32.57 32.22 32.27
32.38 32.61 32.52 32.27
32.58 32.76 32.64 32.45
32.23 32.35 32.38 31.10
3 Grace, Megan L 18 SC-MR 10:57.51
29.98 32.55 33.33 33.60
33.37 33.42 33.26 33.24
33.10 33.05 33.03 33.09
32.98 32.94 32.92 32.87
33.03 32.69 32.95 32.11
4 Scheideman, Lori NIAG-NI 11:02.73
30.04 32.43 33.41 33.36
33.17 33.48 33.15 33.33
33.38 33.31 33.32 33.45
33.50 33.36 32.83 33.45
33.58 33.65 33.56 32.97
5 Molfino, Morgan NIAG-NI 11:16.05
30.09 32.86 33.58 33.86
33.68 33.20 33.84 33.62
33.89 34.13 34.13 34.31
34.54 34.52 34.38 34.61
34.53 34.36 34.51 33.41
6 Bjornberg, Kaela M 21 SC-MR 11:20.69
31.17 33.46 33.72 34.04
34.27 34.19 34.09 34.19
34.42 34.57 34.36 34.45
34.50 34.73 34.51 34.52
34.48 34.47 34.16 32.39
7 Marcin, Megan M 21 NIAG-NI 12:10.20
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Ellis, Jason M 19 NIAG-NI 10:06.85
26.44 28.59 29.32 30.20
30.43 30.45 30.47 30.59
30.93 30.91 30.83 31.11
30.82 30.68 30.76 31.05
31.24 31.64 31.22 29.17
2 Remaniak, Joshua NIAG-NI 10:20.53
25.51 28.75 30.73 30.57
30.89 30.72 31.16 31.43
31.41 31.20 31.37 31.53
31.95 31.82 32.11 31.76
31.85 32.00 31.91 31.86
3 Kersjes, Paul M 18 COLG-AD 10:26.76
27.48 30.09 30.94 31.35
31.15 31.43 31.44 31.48
31.62 31.66 31.64 31.63
31.73 32.15 31.82 31.70
32.19 32.10 32.07 31.09
4 Ames, Andrew NIAG-NI 11:58.21
30.52 34.24 35.04 35.89
36.44 36.46 36.01 35.89
37.33 37.24 37.55 37.37
37.20 36.49 37.18 35.96
36.51 35.44 35.47 33.98
 
(Event 4 Men 1000 Yard Freestyle)
Name Age School Finals Time
 
--- Hacker, Andrew L 18 COLG-AD DQ
26.81 29.54 31.25 31.68
31.44 31.84 33.33 34.06
34.41 34.78 33.75 33.91
Event 5 Women 200 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Santoro, Emma E 21 COLG-AD 1:55.88
27.00 29.33 29.67 29.88
2 Cohara, Morgan L 18 COLG-AD 1:56.57
27.52 29.50 29.94 29.61
3 Kettrick, Aubrey 21 NIAG-NI 1:56.84
27.38 29.86 30.14 29.46
4 Medina, Jacque L 19 SC-MR 1:58.04
27.83 29.71 30.00 30.50
5 Toledo, Amanda 18 COLG-AD 2:01.50
28.44 31.45 31.98 29.63
6 Kisloski, Emily 20 NIAG-NI 2:02.63
28.20 30.84 31.64 31.95
7 York, Amanda S 18 SC-MR 2:02.75
28.86 31.09 32.04 30.76
8 Shroyer, Meghan M 19 COLG-AD x2:03.66
28.90 31.60 31.83 31.33
9 Altier, Emily NIAG-NI 2:04.68
29.07 31.63 32.38 31.60
10 Daly, Lauren B 18 SC-MR 2:12.41
30.07 33.80 35.30 33.24
11 Ward, Kelsey NIAG-NI x2:14.50
30.40 33.40 35.11 35.59
12 Seagren, Erika L 19 SC-MR x2:21.94
32.16 36.55 36.89 36.34
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Gak, Milos M 18 COLG-AD 1:49.61
25.53 28.29 27.86 27.93
2 Cairns, Des R 19 COLG-AD 1:49.63
24.90 27.88 28.05 28.80
3 Ebert, Eric NIAG-NI 1:50.42
25.09 27.90 28.87 28.56
4 Small, Brady 20 NIAG-NI 1:53.99
25.81 28.19 29.35 30.64
5 Zehr, Nick B 21 NIAG-NI 2:07.63
27.81 31.93 33.63 34.26
Event 7 Women 50 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Wary, Sami L 19 COLG-AD 24.78
2 Kunnapas, Lia A 20 COLG-AD 25.16
3 Love, Shannon R 19 SC-MR 25.38
4 Harrington, Ashley 20 NIAG-NI 25.80
5 Jex, Megan R 21 COLG-AD 26.05
6 Tricarico, Dana M 20 SC-MR 26.16
7 York, Emily NIAG-NI 26.33
8 Allen, Lea E 20 SC-MR 26.57
9 O'Laughlin, Chelsea 20 NIAG-NI 26.59
 
10 White, Maggie H 21 COLG-AD x27.56
11 Helin, Kelsey L 19 SC-MR x27.61
12 McMahon, Grace NIAG-NI x30.91
Event 8 Men 50 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Sweeney, Dan J 21 COLG-AD 21.95
2 Roycroft, Carl NIAG-NI 22.86
3 Resila, Nate J 20 NIAG-NI 22.88
4 Christensen, Carter C 18 COLG-AD 23.03
5 McCrobie, Tyler 20 NIAG-NI 23.43
6 Brekke, Haakon 19 COLG-AD 24.52
Event 9 Women 400 Yard IM
Name Age School Finals Time
 
1 Marynowski, Ryan M 21 COLG-AD 4:42.67
29.06 32.76 36.62 34.95
41.73 42.94 32.97 31.64
2 Carideo, Emily M 18 SC-MR 4:47.43
29.93 34.15 35.81 35.53
42.31 43.30 33.07 33.33
3 Jacoby, Jenna C 21 COLG-AD 4:50.07
29.65 34.56 37.62 37.29
42.25 43.24 33.30 32.16
4 Jackson, Lindsey 21 NIAG-NI 4:51.05
30.17 34.48 37.15 37.42
41.57 42.88 34.21 33.17
5 Curran, Clare NIAG-NI 4:51.96
30.49 35.68 37.72 37.36
41.45 42.22 1:07.04
6 Lockard, Melanie P 20 COLG-AD 4:53.55
32.40 36.51 38.52 36.60
42.90 42.55 32.52 31.55
7 Pullano, Emma NIAG-NI 4:53.78
30.29 34.86 38.35 37.56
40.13 43.05 35.31 34.23
8 Podczerwinski, Amanda L 19 SC-MR 5:03.69
33.30 39.98 37.95 37.69
43.75 43.88 34.06 33.08
9 Barr, Tenley 19 COLG-AD 5:05.97
31.75 37.80 42.26 40.74
41.36 42.14 35.63 34.29
Event 10 Men 400 Yard IM
Name Age School Finals Time
 
1 Baxter, Shane NIAG-NI 4:20.07
25.98 30.38 31.96 31.44
38.02 39.08 32.04 31.17
2 Siuda, Alex 20 NIAG-NI 4:34.65
27.41 32.25 34.31 34.19
39.63 40.18 33.63 33.05
3 Gak, Milos M 18 COLG-AD 4:36.80
29.46 35.43 34.96 35.71
41.59 41.49 30.49 27.67
4 Ash, Bradley 19 NIAG-NI 4:38.20
29.02 34.02 36.92 35.34
39.72 40.55 31.79 30.84
 
(Event 10 Men 400 Yard IM)
Name Age School Finals Time
 
5 Graham, Danny J 18 COLG-AD 4:43.43
28.65 34.51 36.34 36.69
40.85 42.08 32.08 32.23
Event 11 Women 1 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Pilka, Kim N 21 COLG-AD 267.68
2 Russack, Chloe P 19 COLG-AD 248.17
3 O'Malley, Faith E 20 NIAG-NI 207.23
4 Hughes, Emily 22 NIAG-NI 186.98
5 Beers, Hailey 17 SC-MR 178.80
6 Ackert, Kate 18 SC-MR 125.55
Event 12 Men 3 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Devlin, Austin NIAG-NI 251.78
2 Ronbeck, Miles 19 COLG-AD 212.32
Event 13 Women 200 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
 
1 Marynowski, Ryan M 21 COLG-AD 2:08.52
29.56 32.51 33.21 33.24
2 Santoro, Emma E 21 COLG-AD 2:10.26
29.65 32.88 33.87 33.86
3 York, Amanda S 18 SC-MR 2:14.19
30.60 33.76 34.59 35.24
4 Jex, Megan R 21 COLG-AD 2:16.75
30.75 33.85 35.62 36.53
5 Harrington, Ashley 20 NIAG-NI 2:17.76
30.72 34.57 36.15 36.32
6 Jackson, Lindsey 21 NIAG-NI 2:20.06
30.66 34.68 36.79 37.93
7 Parsons, Renee E 21 NIAG-NI 2:24.53
31.49 35.87 38.31 38.86
8 Cherry, Christen E 20 SC-MR 2:35.72
33.36 39.00 41.93 41.43
Event 14 Men 200 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
 
1 Sawma, Brian 21 NIAG-NI 2:01.09
26.80 31.19 31.88 31.22
2 Sweeney, Dan J 21 COLG-AD 2:02.88
27.22 30.30 31.15 34.21
3 Ash, Bradley 19 NIAG-NI 2:13.59
29.16 35.09 36.17 33.17
4 Smith, Tavy O 20 COLG-AD 2:14.12
29.15 33.21 34.44 37.32
5 Small, Brady 20 NIAG-NI 2:18.47
30.33 35.07 35.65 37.42
Event 15 Women 100 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Kettrick, Aubrey 21 NIAG-NI 54.04
26.32 27.72
2 Wary, Sami L 19 COLG-AD 54.34
26.19 28.15
3 Fitton, Hannah K 19 COLG-AD 55.07
26.67 28.40
 
4 Love, Shannon R 19 SC-MR 56.16
27.17 28.99
5 Shroyer, Meghan M 19 COLG-AD 56.80
27.19 29.61
6 York, Emily NIAG-NI 56.95
26.96 29.99
7 Kisloski, Emily 20 NIAG-NI 57.33
27.86 29.47
8 Butrus, Christy L 21 COLG-AD x58.70
27.97 30.73
9 Allen, Lea E 20 SC-MR 59.34
27.78 31.56
10 Helin, Kelsey L 19 SC-MR 1:01.31
28.88 32.43
11 Reedy, Kristina NIAG-NI x1:02.74
30.28 32.46
12 Seagren, Erika L 19 SC-MR x1:06.87
31.58 35.29
Event 16 Men 100 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Cairns, Des R 19 COLG-AD 48.96
22.91 26.05
2 Ebert, Eric NIAG-NI 49.51
23.84 25.67
3 Resila, Nate J 20 NIAG-NI 51.20
24.60 26.60
4 Gak, Milos M 18 COLG-AD 51.21
25.00 26.21
5 Christensen, Carter C 18 COLG-AD 51.41
24.66 26.75
Event 17 Women 200 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
 
1 Cohara, Morgan L 18 COLG-AD 2:07.06
30.46 31.56 32.52 32.52
2 Bulmahn, Julia C 21 NIAG-NI 2:12.34
31.55 33.07 33.96 33.76
3 Toledo, Amanda 18 COLG-AD 2:15.85
30.94 34.13 35.87 34.91
4 Jacoby, Jenna C 21 COLG-AD 2:16.05
32.79 34.82 35.10 33.34
5 Zeffiro, Val A 17 SC-MR 2:16.15
31.94 34.50 35.14 34.57
6 Canavan, Katherine A 19 SC-MR 2:16.37
32.60 34.48 34.54 34.75
7 Carideo, Emily M 18 SC-MR 2:17.88
32.11 34.63 35.78 35.36
8 Ward, Kelsey NIAG-NI 2:22.05
32.76 34.95 37.23 37.11
9 Parsons, Renee E 21 NIAG-NI 2:24.76
35.16 36.34 36.95 36.31
10 Cherry, Christen E 20 SC-MR x2:29.35
36.13 38.06 38.02 37.14
11 Ronald, Shannon NIAG-NI x2:41.37
36.93 40.21 41.75 42.48
 
Event 18 Men 200 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
 
1 Baxter, Shane NIAG-NI 2:02.64
27.39 30.83 32.53 31.89
2 Siuda, Alex 20 NIAG-NI 2:03.67
28.86 31.63 31.56 31.62
3 Graham, Danny J 18 COLG-AD 2:11.24
29.67 32.60 34.28 34.69
4 Ames, Andrew NIAG-NI 2:16.81
30.83 34.20 36.02 35.76
Event 19 Women 500 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Sagasta, Lindsey M 17 COLG-AD 5:09.80
28.11 30.72 31.25 31.44
31.32 31.59 31.45 31.62
31.56 30.74
2 Medina, Jacque L 19 SC-MR 5:17.77
29.85 32.17 32.37 32.26
32.29 32.59 32.14 31.83
31.37 30.90
3 Lockard, Melanie P 20 COLG-AD 5:20.70
30.11 32.05 32.05 31.99
32.32 32.47 32.55 32.66
32.43 32.07
4 Scheideman, Lori NIAG-NI 5:26.78
29.72 32.73 33.45 34.28
32.86 32.77 33.29 33.13
32.81 31.74
5 Grace, Megan L 18 SC-MR 5:27.19
30.19 32.75 33.06 33.38
33.29 33.52 33.49 33.01
32.89 31.61
6 Molfino, Morgan NIAG-NI 5:27.59
29.85 32.69 32.74 32.78
32.93 33.14 33.55 34.05
33.44 32.42
7 White, Maggie H 21 COLG-AD 5:34.82
31.11 33.40 33.63 33.71
34.01 33.89 34.10 33.98
33.90 33.09
8 Altier, Emily NIAG-NI 5:40.58
30.96 34.10 34.60 34.99
35.30 34.87 34.72 34.48
34.16 32.40
9 Marcin, Megan M 21 NIAG-NI x5:57.42
32.75 36.04 36.00 36.66
36.38 36.66 36.59 36.43
35.57 34.34
Event 20 Men 500 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Ellis, Jason M 19 NIAG-NI 4:56.12
26.22 28.41 29.21 30.06
30.16 30.57 30.57 30.45
30.67 29.80
 
2 Remaniak, Joshua NIAG-NI 4:57.69
26.59 29.24 29.29 30.06
30.53 30.87 30.61 30.64
30.54 29.32
3 Kersjes, Paul M 18 COLG-AD 5:06.53
26.94 29.43 30.16 31.13
31.28 31.76 31.54 31.73
31.73 30.83
4 Small, Brady 20 NIAG-NI 5:23.05
27.75 30.67 32.11 33.13
32.93 33.58 33.50 34.02
33.11 32.25
Event 21 Women 3 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Pilka, Kim N 21 COLG-AD 267.38
2 Russack, Chloe P 19 COLG-AD 239.40
3 O'Malley, Faith E 20 NIAG-NI 195.68
4 Beers, Hailey 17 SC-MR 184.95
5 Hughes, Emily 22 NIAG-NI 182.48
6 Ackert, Kate 18 SC-MR 122.78
Event 22 Men 1 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Devlin, Austin NIAG-NI 237.98
2 Ronbeck, Miles 19 COLG-AD 216.75
--- Zehr, Nick B 21 NIAG-NI X79.43
--- McCrobie, Tyler 20 NIAG-NI X84.00
Event 23 Women 200 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
 
1 Jex, Megan R 21 COLG-AD 2:30.47
34.57 38.21 38.86 38.83
2 Kirby, Cammie T 18 COLG-AD 2:31.31
34.37 37.70 39.55 39.69
3 Murray, Becca 21 COLG-AD 2:32.67
35.43 39.00 39.72 38.52
4 Bjornberg, Kaela M 21 SC-MR 2:32.76
35.22 38.54 39.54 39.46
5 Jackson, Lindsey 21 NIAG-NI 2:37.51
35.16 39.73 41.37 41.25
6 Curran, Clare NIAG-NI 2:38.19
35.92 40.31 41.02 40.94
7 Pullano, Emma NIAG-NI 2:38.42
35.50 40.28 41.93 40.71
8 Barr, Tenley 19 COLG-AD x2:40.32
36.00 40.43 41.78 42.11
9 Helin, Kelsey L 19 SC-MR 2:41.54
36.18 40.85 42.53 41.98
10 Crane, Erica 20 NIAG-NI x2:42.42
35.88 40.64 42.99 42.91
11 Daly, Lauren B 18 SC-MR 2:43.02
36.03 41.20 42.36 43.43
Event 24 Men 200 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
 
1 Roycroft, Carl NIAG-NI 2:19.16
29.45 34.47 37.05 38.19
 
(Event 24 Men 200 Yard Breaststroke)
Name Age School Finals Time
 
2 Smith, Tavy O 20 COLG-AD 2:23.98
32.60 37.43 38.83 35.12
3 Brekke, Haakon 19 COLG-AD 2:24.22
32.83 37.58 37.34 36.47
4 Nunez, Ledimir A 19 COLG-AD 2:43.13
35.27 40.68 42.89 44.29
--- Siuda, Alex 20 NIAG-NI X2:24.63
31.77 36.42 38.36 38.08
--- Remaniak, Joshua NIAG-NI X2:24.89
32.86 37.30 38.13 36.60
Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
 
1 COLG-AD A 1:38.45
25.16 24.56 24.33 24.40
2 NIAG-NI A 1:42.73
1) Harrington, Ashley 20 2) Kisloski, Emily 20
3) York, Emily 4) O'Laughlin, Chelsea 20
26.02 25.80 25.55 25.36
3 SC-MR A 1:43.84
1) Tricarico, Dana M 20 2) Medina, Jacque L 19
3) Podczerwinski, Amanda L 19 4) Carideo, Emily M 18
26.15 25.97 25.83 25.89
4 COLG-AD B 1:44.76
25.60 26.39 26.53 26.24
5 SC-MR B 1:47.05
1) Allen, Lea E 20 2) Grace, Megan L 18
3) Canavan, Katherine A 19 4) Zeffiro, Val A 17
26.85 27.08 26.29 26.83
6 NIAG-NI B 1:47.23
1) Bulmahn, Julia C 21 2) Scheideman, Lori
3) Altier, Emily 4) Molfino, Morgan
26.89 26.86 27.08 26.40
7 NIAG-NI C x1:56.13
1) Ronald, Shannon 2) Reedy, Kristina
3) McMahon, Grace 4) Crane, Erica 20
29.22 27.45 30.61 28.85
Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
 
1 COLG-AD A 1:28.44
22.02 23.10 20.78 22.54
--- NIAG-NI A X1:30.99
1) Sawma, Brian 21 2) Ellis, Jason M 19
3) McCrobie, Tyler 20 4) Resila, Nate J 20
23.08 22.22 22.67 23.02

Women's Swimming Home

  Printer-friendly format   Email this article