Women's Swimming
Buffalo 179, Siena 74

Oct. 25, 2003

Recap

Licensed to Univ. at Buffalo Athletics
                                      Hy-Tek's Meet Manager 10/25/2003 10:34 AM
                        UB Women Vs Siena - 10/25/2003
                                    Results

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University at Buffalo 'A' NT 1:52.46 11 1) Delia, Abby SR 2) Brankovsky, Jennefer B JR 3) Raimondi, Jennifer SO 4) Miller, Bethany JR 28.99 59.86 (30.87) 1:27.11 (27.25) 1:52.46 (25.35) 2 University at Buffalo 'B' NT 1:53.27 4 1) Rowen, Catherine FR 2) Marcotte, Julie FR 3) Walkinshaw, Kahla FR 4) Stephenson, Frances FR 30.22 1:02.07 (31.85) 1:28.49 (26.42) 1:53.27 (24.78) 3 University at Buffalo 'C' NT x1:56.47 1) Wojcik, Olga SO 2) Gervais, Danielle FR 3) Meyers, Amanda JR 4) Viale, Eugenie FR 29.42 1:01.16 (31.74) 1:29.85 (28.69) 1:56.47 (26.62) 4 Siena Women 'A' NT 1:59.40 2 1) Golino, Dana SO 2) Giunta, Jeanine JR 3) Robinson, Kristine SO 4) Serago, Ashley 28.50 1:03.61 (35.11) 1:33.44 (29.83) 1:59.40 (25.96) 5 University at Buffalo 'D' NT x2:02.50 1) Brosch, Meghan SO 2) Marcus, Amanda FR 3) Nochisaki, Stephanie FR 4) Ng Yuen, Tanya JR 31.32 1:08.44 (37.12) 1:36.40 (27.96) 2:02.50 (26.10) 6 Siena Women 'B' NT 2:06.22 1) Hunter, Christi SO 2) Hess, Danielle 3) Noonan, Kathleen SR 4) Allen, Shanna SO 31.00 1:09.02 (38.02) 1:39.16 (30.14) 2:06.22 (27.06)

Event 2 Girls 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Pun, jolie J SR UB NT 10:44.50 9 29.70 1:01.63 (31.93) 1:34.33 (32.70) 2:07.30 (32.97) 2:39.85 (32.55) 3:12.38 (32.53) 3:45.05 (32.67) 4:17.43 (32.38) 4:49.86 (32.43) 5:22.14 (32.28) 5:54.75 (32.61) 6:27.29 (32.54) 6:59.19 (31.90) 7:31.55 (32.36) 8:03.94 (32.39) 8:36.52 (32.58) 9:08.64 (32.12) 9:40.89 (32.25) 10:12.84 (31.95) 10:44.50 (31.66) 2 Reynolds, Janet JR UB NT 11:00.71 4 30.28 1:02.44 (32.16) 1:34.99 (32.55) 2:07.87 (32.88) 2:40.49 (32.62) 3:13.01 (32.52) 3:45.52 (32.51) 4:18.22 (32.70) 4:51.50 (33.28) 5:24.83 (33.33) 5:58.58 (33.75) 6:32.48 (33.90) 7:06.29 (33.81) 7:40.02 (33.73) 8:13.61 (33.59) 8:47.27 (33.66) 9:20.99 (33.72) 9:54.66 (33.67) 10:28.23 (33.57) 11:00.71 (32.48) 3 Rubin, Rachael SO UB NT 11:07.52 3 29.77 1:01.95 (32.18) 1:34.63 (32.68) 2:07.47 (32.84) 2:40.44 (32.97) 3:13.36 (32.92) 3:46.70 (33.34) 4:20.16 (33.46) 4:54.14 (33.98) 5:28.50 (34.36) 6:03.01 (34.51) 6:37.03 (34.02) 7:10.57 (33.54) 7:44.56 (33.99) 8:18.54 (33.98) 8:52.02 (33.48) 9:26.13 (34.11) 10:00.21 (34.08) 10:34.65 (34.44) 11:07.52 (32.87) 4 Skerker, Jennifer FR UB NT x11:18.41 30.73 1:03.71 (32.98) 1:37.29 (33.58) 2:11.45 (34.16) 2:45.07 (33.62) 3:19.31 (34.24) 3:53.51 (34.20) 4:27.91 (34.40) 5:01.63 (33.72) 5:35.53 (33.90) 6:09.62 (34.09) 6:43.75 (34.13) 7:18.16 (34.41) 7:52.66 (34.50) 8:27.19 (34.53) 9:01.59 (34.40) 9:36.25 (34.66) 10:11.11 (34.86) 10:45.14 (34.03) 11:18.41 (33.27) 5 Robinson, Kristine SO SIENA NT 11:18.93 2 31.35 1:04.58 (33.23) 1:38.22 (33.64) 2:12.39 (34.17) 2:46.70 (34.31) 3:20.98 (34.28) 3:55.23 (34.25) 4:29.53 (34.30) 5:03.67 (34.14) 5:37.80 (34.13) 6:12.14 (34.34) 6:46.45 (34.31) 7:20.68 (34.23) 7:54.65 (33.97) 8:28.77 (34.12) 9:03.07 (34.30) 9:37.94 (34.87) 10:11.71 (33.77) 10:44.94 (33.23) 11:18.93 (33.99) 6 Collins, Kelly SR SIENA NT 12:34.79 1 32.51 1:07.95 (35.44) 1:43.85 (35.90) 2:20.35 (36.50) 2:58.00 (37.65) 3:36.01 (38.01) 4:13.43 (37.42) 4:52.04 (38.61) 5:30.88 (38.84) 6:09.99 (39.11) 6:47.03 (37.04) 7:25.64 (38.61) 8:04.32 (38.68) 8:43.51 (39.19) 9:22.52 (39.01) 10:01.69 (39.17) 10:40.45 (38.76) 11:18.78 (38.33) 11:56.41 (37.63) 12:34.79 (38.38)

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Walkinshaw, Kahla FR UB NT 1:54.99 9 27.21 56.30 (29.09) 1:25.74 (29.44) 1:54.99 (29.25) 2 Stephenson, Frances FR UB NT 1:58.02 4 27.92 57.79 (29.87) 1:28.10 (30.31) 1:58.02 (29.92) 3 Wojcik, Olga SO UB NT 2:00.50 3 27.74 58.04 (30.30) 1:29.23 (31.19) 2:00.50 (31.27) 4 Delia, Abby SR UB NT x2:00.63 27.53 57.69 (30.16) 1:29.09 (31.40) 2:00.63 (31.54) 5 Golino, Dana SO SIENA NT 2:03.60 2 28.59 59.44 (30.85) 1:31.67 (32.23) 2:03.60 (31.93) 6 Olgren, Jeanette SIENA NT 2:18.90 1 31.18 1:05.84 (34.66) 1:42.48 (36.64) 2:18.90 (36.42)

Event 4 Girls 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Brankovsky, Jennefer B JR UB NT 1:00.92 9 29.70 1:00.92 (31.22) 2 Rowen, Catherine FR UB NT 1:02.09 4 30.14 1:02.09 (31.95) 3 Allen, Shanna SO SIENA NT 1:04.47 3 31.27 1:04.47 (33.20) 4 Brosch, Meghan SO UB NT 1:05.10 2 32.53 1:05.10 (32.57) 5 Hunter, Christi SO SIENA NT 1:05.78 1 32.45 1:05.78 (33.33)

Event 5 Girls 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Nochisaki, Stephanie FR UB NT 1:10.07 9 32.75 1:10.07 (37.32) 2 Miller, Bethany JR UB NT 1:12.40 4 33.93 1:12.40 (38.47) 3 Collins, Kelly SR SIENA NT 1:16.17 3 36.13 1:16.17 (40.04) 4 Marcus, Amanda FR UB NT 1:16.47 2 36.18 1:16.47 (40.29) 5 Giunta, Jeanine JR SIENA NT 1:16.77 1 36.25 1:16.77 (40.52) 6 Hess, Danielle SIENA NT 1:23.53 39.42 1:23.53 (44.11)

Event 6 Girls 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Reynolds, Janet JR UB NT 2:11.47 9 29.83 1:03.38 (33.55) 1:37.46 (34.08) 2:11.47 (34.01) 2 Raimondi, Jennifer SO UB NT 2:13.66 4 30.17 1:03.79 (33.62) 1:38.53 (34.74) 2:13.66 (35.13) 3 Viale, Eugenie FR UB NT 2:14.90 3 30.91 1:04.74 (33.83) 1:39.71 (34.97) 2:14.90 (35.19) 4 Rochette, Heather SR UB NT x2:16.43 30.05 1:03.85 (33.80) 1:39.36 (35.51) 2:16.43 (37.07) 5 Robinson, Kristine SO SIENA NT 2:19.39 2 32.09 1:07.04 (34.95) 1:43.05 (36.01) 2:19.39 (36.34) 6 Golino, Dana SO SIENA NT 2:23.76 1 30.33 1:04.95 (34.62) 1:42.96 (38.01) 2:23.76 (40.80)

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Serago, Ashley SIENA NT 25.57 9 2 Ng Yuen, Tanya JR UB NT 26.20 4 3 Marcotte, Julie FR UB NT 26.23 3 4 Meyers, Amanda JR UB NT 26.58 2 5 Gervais, Danielle FR UB NT x26.69 6 Allen, Shanna SO SIENA NT 28.52 1 7 Olgren, Jeanette SIENA NT 30.52

Event 8 Girls 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== -- LaHaye, Kimberly JR UB NT X189.15 -- Hoover, Tracy JR UB NT X207.60 -- Burton, Ashlee SO UB NT X244.28

Event 9 Girls 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Delia, Abby SR UB NT 54.22 9 26.09 54.22 (28.13) 2 Serago, Ashley SIENA NT 54.68 4 27.16 54.68 (27.52) 3 Wojcik, Olga SO UB NT 55.21 3 26.95 55.21 (28.26) 4 Meyers, Amanda JR UB NT 57.28 2 27.56 57.28 (29.72) 5 Viale, Eugenie FR UB NT x58.14 28.36 58.14 (29.78) 6 Olgren, Jeanette SIENA NT 1:05.77 1 31.56 1:05.77 (34.21)

Event 10 Girls 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Rowen, Catherine FR UB NT 2:11.91 9 31.03 1:03.96 (32.93) 1:37.78 (33.82) 2:11.91 (34.13) 2 Stephenson, Frances FR UB NT 2:12.21 4 31.72 1:05.13 (33.41) 1:39.32 (34.19) 2:12.21 (32.89) 3 Golino, Dana SO SIENA NT 2:13.07 3 31.18 1:04.55 (33.37) 1:39.05 (34.50) 2:13.07 (34.02) 4 Rochette, Heather SR UB NT 2:15.63 2 32.47 1:06.42 (33.95) 1:41.19 (34.77) 2:15.63 (34.44) 5 Allen, Shanna SO SIENA NT J2:26.45 1 34.00 1:10.28 (36.28) 1:48.08 (37.80) 2:26.45 (38.37) 5 Pun, jolie J SR UB NT xJ2:37.23 32.72 1:07.79 (35.07) 1:42.15 (34.36) 2:37.23 (55.08) 7 Noonan, Kathleen SR SIENA NT J2:26.96 34.54 1:11.55 (37.01) 1:49.62 (38.07) 2:26.96 (37.34)

Event 11 Girls 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gervais, Danielle FR UB NT 2:27.89 9 34.10 1:10.72 (36.62) 1:48.44 (37.72) 2:27.89 (39.45) 2 Nochisaki, Stephanie FR UB NT 2:35.15 4 34.68 1:13.39 (38.71) 1:53.81 (40.42) 2:35.15 (41.34) 3 Miller, Bethany JR UB NT 2:37.75 3 35.71 1:15.47 (39.76) 1:56.26 (40.79) 2:37.75 (41.49) 4 Marcus, Amanda FR UB NT x2:39.77 37.01 1:17.40 (40.39) 1:58.51 (41.11) 2:39.77 (41.26) 5 Giunta, Jeanine JR SIENA NT 2:45.03 2 37.19 1:20.53 (43.34) 2:02.77 (42.24) 2:45.03 (42.26) 6 Collins, Kelly SR SIENA NT 2:47.45 1 38.97 1:21.27 (42.30) 2:04.07 (42.80) 2:47.45 (43.38) 7 Hess, Danielle SIENA NT 3:06.30 42.99 1:30.92 (47.93) 2:18.45 (47.53) 3:06.30 (47.85)

Event 12 Girls 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Brankovsky, Jennefer B JR UB NT 5:03.97 9 26.79 55.62 (28.83) 1:25.53 (29.91) 1:56.10 (30.57) 2:26.93 (30.83) 2:58.19 (31.26) 3:29.74 (31.55) 4:01.47 (31.73) 4:33.21 (31.74) 5:03.97 (30.76) 2 Walkinshaw, Kahla FR UB NT 5:11.79 4 28.20 58.64 (30.44) 1:29.57 (30.93) 2:00.84 (31.27) 2:32.46 (31.62) 3:04.32 (31.86) 3:36.20 (31.88) 4:08.32 (32.12) 4:40.09 (31.77) 5:11.79 (31.70) 3 Rubin, Rachael SO UB NT 5:25.73 3 29.75 1:01.82 (32.07) 1:34.78 (32.96) 2:08.07 (33.29) 2:41.31 (33.24) 3:14.45 (33.14) 3:47.59 (33.14) 4:20.58 (32.99) 4:53.45 (32.87) 5:25.73 (32.28) 4 Serago, Ashley SIENA NT 5:29.52 2 28.91 59.88 (30.97) 1:32.11 (32.23) 2:04.79 (32.68) 2:37.67 (32.88) 3:11.10 (33.43) 3:45.13 (34.03) 4:19.84 (34.71) 4:55.26 (35.42) 5:29.52 (34.26) 5 Skerker, Jennifer FR UB NT x5:34.66 30.50 1:04.13 (33.63) 1:38.38 (34.25) 2:12.48 (34.10) 2:46.49 (34.01) 3:20.16 (33.67) 3:53.98 (33.82) 4:27.58 (33.60) 5:01.53 (33.95) 5:34.66 (33.13) 6 Hunter, Christi SO SIENA NT 5:40.00 1 30.46 1:03.53 (33.07) 1:37.64 (34.11) 2:12.26 (34.62) 2:46.77 (34.51) 3:21.31 (34.54) 3:55.57 (34.26) 4:30.04 (34.47) 5:03.60 (33.56) 5:40.00 (36.40)

Event 13 Girls 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Raimondi, Jennifer SO UB NT 1:00.26 9 28.42 1:00.26 (31.84) 2 Reynolds, Janet JR UB NT 1:00.46 4 28.86 1:00.46 (31.60) 3 Pun, jolie J SR UB NT 1:00.95 3 29.04 1:00.95 (31.91) 4 Robinson, Kristine SO SIENA NT 1:05.37 2 31.32 1:05.37 (34.05) 5 Ng Yuen, Tanya JR UB NT x1:08.05 31.50 1:08.05 (36.55) 6 Noonan, Kathleen SR SIENA NT 1:09.46 1 31.60 1:09.46 (37.86) 7 Hess, Danielle SIENA NT 1:19.22 36.51 1:19.22 (42.71)

Event 14 Girls 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== -- LaHaye, Kimberly JR UB NT X2.22 -- Burton, Ashlee SO UB NT X174.03 -- Hoover, Tracy JR UB NT X204.23

Event 15 Girls 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Hunter, Christi SO SIENA NT 2:23.83 9 31.02 1:07.05 (36.03) 1:50.95 (43.90) 2:23.83 (32.88) 2 Noonan, Kathleen SR SIENA NT 2:31.13 4 32.68 1:11.58 (38.90) 1:55.80 (44.22) 2:31.13 (35.33) 3 Giunta, Jeanine JR SIENA NT 2:35.74 3 34.44 1:16.94 (42.50) 1:59.98 (43.04) 2:35.74 (35.76) -- Brankovsky, Jennefer B JR UB NT X2:13.67 29.00 1:03.44 (34.44) 1:41.21 (37.77) 2:13.67 (32.46) -- Rowen, Catherine FR UB NT X2:16.96 30.00 1:03.52 (33.52) 1:45.28 (41.76) 2:16.96 (31.68) -- Rochette, Heather SR UB NT X2:18.92 30.27 1:05.72 (35.45) 1:46.59 (40.87) 2:18.92 (32.33) -- Miller, Bethany JR UB NT X2:19.03 30.06 1:07.90 (37.84) 1:47.49 (39.59) 2:19.03 (31.54)

Event 16 Girls 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Siena Women 'A' NT 4:21.58 11 1) Allen, Shanna SO 2) Collins, Kelly SR 3) Hess, Danielle 4) Olgren, Jeanette 29.20 1:00.97 (1:00.97) 1:33.66 (32.69) 2:09.24 (1:08.27) 2:41.65 (32.41) 3:16.96 (1:07.72) 3:47.49 (30.53) 4:21.58 (1:04.62) -- University at Buffalo 'A' NT X3:38.27 1) Walkinshaw, Kahla FR 2) Pun, jolie J SR 3) Stephenson, Frances FR 4) Delia, Abby SR 26.17 54.17 (54.17) 1:20.33 (26.16) 1:49.27 (55.10) 2:15.21 (25.94) 2:43.78 (54.51) 3:09.63 (25.85) 3:38.27 (54.49) -- University at Buffalo 'B' NT X3:47.17 1) Wojcik, Olga SO 2) Rubin, Rachael SO 3) Raimondi, Jennifer SO 4) Viale, Eugenie FR 27.41 56.40 (56.40) 1:23.61 (27.21) 1:53.45 (57.05) 2:20.16 (26.71) 2:49.45 (56.00) 3:17.28 (27.83) 3:47.17 (57.72) -- University at Buffalo 'C' NT X3:50.37 1) Brosch, Meghan SO 2) Reynolds, Janet JR 3) Gervais, Danielle FR 4) Meyers, Amanda JR 27.87 56.92 (56.92) 1:25.31 (28.39) 1:56.11 (59.19) 2:23.43 (27.32) 2:53.01 (56.90) 3:19.92 (26.91) 3:50.37 (57.36) -- University at Buffalo 'D' NT X4:04.96 1) Ng Yuen, Tanya JR 2) Nochisaki, Stephanie FR 3) Marcus, Amanda FR 4) Skerker, Jennifer FR 28.11 57.63 (57.63) 1:26.64 (29.01) 1:58.75 (1:01.12) 2:29.45 (30.70) 3:02.35 (1:03.60) 3:31.77 (29.42) 4:04.96 (1:02.61)

Women's Swimming Home

  Printer-friendly format   Email this article